SIRADAKİLER ve KARARSIZ, BEKLEYENLER

Hepsi sıraya girdiler Adaylıkta kıran kırana bir rekabet başladı. Bir itiş kakış, bir kovalamaca yakalamaca.. Görüşmeler fısıldaşmalar. Kimse toz kondurmuyor adayına, partisine. Herkes kendini pir-i pak, karşıtlarını şeytan gibi görüyor güzel yarim. Her seçimde aynı terane aynı makam aynı tuluat.. Kollar sıvanmış, yumruklar sıkılmış, gözler keskin, hedefe kitlenmiş. Yılan diller tıslamaya hazır. Bakma sen gülümsediklerine. Çoğu bilmez şairlerin dizelerini, ve gülün, yaseminin, sümbülün kokusunu. Senle ben biliriz çiçeklerin ruhunu ve bir dizeden anlarız şairin kim olduğunu. Onlar paranın kokusunu bilirler bir de fırsatçılığı.


Şaka gibi gelir bunlar bize güzel yarim. Er meydanına yiğitlerin çıkartılmadığı, kurnazlığın tilkiliğin cirit attığı hergele meydanı sanki. Nara atan atana. Ne kadar mangalda kül bırakmayan, hırs tuzaklarına kapılmış, yukarı çıktıkça çıkası gelen ve bir türlü oradan aşağı inmeye yüreği el vermeyen varsa, sırada bekliyor.

 

Yüz yüze baktığımızda asla utanmayacağımız ve hiç bir şeyi ama hiç bir şeyi saklamadan, insanlarla hayatı bütünüyle bölüşebileceğimiz, özü sözü bir olan erdemli siyaset devri ne zaman açılacak? Sorarım hepinize. Uzaydan mı gelecekler, ey Godo’yu bekleyenler. Biz tarafsız ve kararsız olamayız olmamalıyız elbette ve zalime zulme, yalana dolana karşı çıkmamak mümkün değil bizim için güzel yarim. Fakat kimse çuvaldızı batırmazsa kendine, değiştirmeye, arınmaya, kendinden başlamazsa, sorun kör düğüm oluyor. Biz tarafız seninle; iyilikte, doğrulukta, arınmakta ve insanlaşmakta.

 

Sen ve ben, tertemiz kalabiliriz güzel yarim, bu kadar kirin, pasın çamurun, iftira ve didişmenin içinde ama insanlar hep bir umut içinde. Ve en kötüsü de güzel yarim, her seferinde bıkmadan usanmadan, umudumuzu yiyoruz hep birlikte. Bu işleyişte aksayan, çürüyen, kokuşan yanları söküp atmaya cesaret etmediğimiz sürece, tükenip gideceğiz kör bir geleceğe…

Aydın Mutlu Dinçoğul

indir (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir