KORKU DUVARINDAN GEÇENLER, HAKİKATE KAVUŞANLARDIR…

Korkarsın aç kurdun öfkesinden, karanlığın sessizliğinden, aniden çıkıveren tuzaklardan ve çıplaklığın doğallığından, Boyunu fersah fersah aşan dalgaların ortasında boğulmaktan korkarsın. Aklında yedi tilki döndürüp, melek gibi gülümseyenlerin maskesini düşürmekten korkarsın. Tıpkı küçük bir çocuk gibi, her tehlikede hep geri geri atarsın adımlarını.

Kapıyı açtığında karşılaşacaklarından, ağır ve ensesi kalın adamların, senin her haline bir mana vermelerinden korkarsın. Umulmadık bir anda çıkıp gelen hatıraların azabından, sevginin bir anda yalan olmasından, umut ateşinin ve paylaşım aşkının sönmesinden korkarsın. Sesi yükselen bencillik tamtamlarının yürekleri sağır etmesinden, bakışları örten ve kaçıran gizemli anlardan korkarsın.

Hâlbuki en insani duygu ve tepkidir korku, seni kendi hakikatine götüren. Korkuların taşları döşer, içindeki huzura ulaşan yolu. Taşlara basıp ilerledikçe, adım adım yaklaşırsın, içindeki ışığın hakikatine.

Hakikatin karşısına hep yalnız çıkarsın, sonra sisler dağılır, için açılır ve uçarcasına geçer hayat. Kimi zaman ayakların kesilir yerden, kanatlanırsın. Kimi zaman yılan gibi sürünür, sırtlanlarla kapışırsın. Kurtların dişleri, kartalların pençesi, ayıların kükremesi, ormanın gümbürtüsünün içinden geçersin. Her korkunun ardından, yaşadığın heyecandan tatlı bir bitkinliğe düşersin…

Bir de bakarsın ki içinden geçtiğin bütün korkular, seni sen olmaya davet eden en hayırlı misafirlermiş. Korkularına gülümser, hayata merhaba der, yoluna devam edersin. Hiç ummadığın bir alışveriştir bu, korkuyla gerçeğin buluştuğu.
İşte o zaman açılır kapılar ve başlar hayat, aldığın her nefeste bir kıymet, her sözde bir hikmet ve her anda bir keramet olduğunu, tam da İNSAN olduğunu anlarsın.

Aydın Mutlu Dinçoğul

524812_1115716475146999_2638866170796582387_n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir