DOĞAL ANAYASA

İnsanlar rekabet etmez değil, eder, tartışmaz hatta dövüşmez değil, tartışır ve dövüşür. Ancak bunun bir nezaketi, edebi ve erkânı, bir hukuku ve hukukun da bir sınırı vardır.

 Yıldıran, çıldırtan, yıkıcı rekabeti, eşitler arası sorumluluk bilincine dönüştüren doğal sözleşmeler olması gereken anayasalar, tarihte ilk olarak peygamberlerin hayatında somutlaşmıştır. Medine Sözleşmesi bunlardan biridir.

İnsanlar arasında sözleşme sayılabilecek anayasalar, eleştirilere tahammül sınırlarıyla, ne kadar esnek, hoşgörülü ve doğal olup olmadıklarına ve bu anayasa çerçevesinde kurulan medeniyetin, ne kadar kapsayıcı, bütünleştirici ve dinamik olup olmadığına bakılarak değerlendirilir. Anayasaların, somut günlük yaşamdaki ifadesi kısaca budur. En doğal anayasa, en meşru anayasadır.

Anayasalar değiştirilmez değil değiştirilir, fakat bunun yol ve yöntemi; o ülkede yaşayan insanların, can-ı gönülden rızasının alınması ve bu rızanın, en samimi şekilde maddelere yansıtılmasıdır.

 Orta Doğu ve İslam coğrafyası, kendi öz iç dinamikleriyle, insanlar arasında barışı, açık bir sözleşmeye dönüştürecek anayasal kurumsallaşmalardan uzaktır. Yeryüzü, saltanat ve vesayet rejimlerinin hakimiyetindedir. Bölgemizde ve ülkemizde ipler gerildikçe gerilmektedir. Savaşın, politikanın temel çözüm gücü olmasında ısrar edilmekte ve kan oluk oluk akmaktadır.

 Doğal anayasal bir kurumsallaşma, ancak toplumsal barış ortamında ve bütün tarihsel arka planla hesaplaşarak, inandırıcılık ve samimiyet kazanır. Hal böyleyken, yeryüzünde ve bölgemizde ipleri gerenler, insanlar arasında kardeşlik ve eşitlenmenin hukukunun oluşturulacağı anayasaların manevi, vicdani ve irfani boyutunu hiçe saymakta ve anayasal kurumları, kendi güdümlerindeki düşünce kuruluşlarında belirlemektedir. Bu ise Hakk ve hakkaniyetin açığa çıkmasını engellemekte ve şirk düzeninin devamına yol açmaktadır.

 Aydın Mutlu Dinçoğul

12360242_1074436769274970_3716849201385082012_n

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir