ANASAYFA

Yazılarımı, vicdani adalet, hak ve özgürlükler yolunda, insanlığın birliğine ve barışına hizmet etmek için yazmaktayım.

Yaşamın kesişen, ayrışan ve teğet geçen farklı yolları ve olasılıkları her zaman karşımıza çıkar. İnsanlık tarihi, doğal farklı olasılıkların ve zoraki farklılaştırmaların, uzlaşma ve çatışmasının üzerine kurulur. Kimisi doğal ve içten ama kimisi zorlayıcı ve iradevi olan bu farklılaşmalar, yaşamdaki insani ve doğal varoluş gerçekliğini eğip büker, hatta yeni kırılmalara uğratır.

Buna rağmen insanlar; en doğal bilinçleriyle, sürdürülebilir ortak yolculukların ufkuna yelken açmak, ortak bir akıl ve ortak bir vicdan oluşturabilmek için gerçekliğin demini bulmak zorundadırlar.

Düşünce, duygu ve sezgi deryasından damıtılan insanlığın bütün bu farklı damlaları, sonuçta etik aşkıyla yanan canlı pratiğin ateşinde yıkanır. Çarpık sisteminçarklarına ömürleriyle çomak sokan, ayrımsız tüm onurlu ve dürüst insanların, eşsiz ve mütevazı mücadeleleri, bu etik aşkının sınandığı ateşin içinde birleşip kaynaşır.

Öyleyse ortaklaşma, öncelikle vicdanlarda başlar. Olasılıklar, farklılıklar ve farklılaştırmalar, vicdanların ortaklaşmasını bir noktadan sonra engelleyemez.
Her insan; ömrü boyunca, tarihe inandığı bir sözü haykırmak ve insanlığın ortak deminde kaynaşmak için yanıp tutuşur. Bu utkusunu gerçek kılmak için, birçok fırsat ve sınavlardan geçer. Kimi sınavdan hüsranla, kimisinden umutla çıkar.
Yazılarım, özünü ve sözünü insanlığın vicdan ateşi ile yıkayan ve hiçbir sınavdan kaçınmadan, insanlık vicdanının ortak ateşini; düşünce, duygu ve eylemleri ile alevlendiren, ayrımsız tüm kadın ve erkeklerin adalet yolundaki aziz hatıralarından güç almaktadır.

Aydın Mutlu Dinçoğul

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir