ALDATANLAR, ALDANANLAR VE ALDANMAYANLAR

İnsan, insana nasıl bir süreçle, ne olur da bir anda bağlanıverir?
İki insan arasındaki her türlü bağlılığı giderek kuvvetlendiren ve kopmaz bir hale getiren nedir? İnsanların en çok ihtiyaç duydukları bağlılık duygusu, nasıl olur da Aşk haline dönüşür?

Maddenin katı sıvı ve gaz hallerine göre insanın da bağlılık hallerinin ölçütleri ve nitelikleri vardır. Aşk bu bağlılıklar içinde, gökyüzünü kaplayan tertemiz ve berrak bir hava gibidir. Aşkın bembeyaz bulutları, hiç bir sınır tanımadan tüm dünyayı dolaşabilen bir bağ olarak tasvir edilebilir. İnsan âşık olduğunda koca dünya ona daracık gelir. İçi içine sığmaz. Kendini dünyanın içine sığdıramaz. Sanki tüm âlemler, yedi kat gök, ay ve yıldızlar onunla birlik olur. İnsanın ruhunu ve bedenini saran aşkın gücü, insanı; en imkânsızı bile yapabileceğine ilişkin bir inançla donatır.

Bağlılık hallerinde insanların kimi hep katıdır hem de kaskatı.
Biz onlara otoriter-baskıcı insanlar deriz. Hayatın merkezine sadece kendileri tarafından belirlenen, değişmez mutlak doğruları onlar koyarlar. Bütün kanlı diktatörler bu familyadandır.
Bunlar Aldatanlardır.
İnsanların kimi akışkandır, girdikleri kalıbın şeklini alırlar, her çağda her zaman bir yolunu bulup rahatça bir kalıba girip yaşamanın yolunu bulurlar. Biz onlara düzen insanı, dalkavuk, şakşakçı, çanak yalayarak yaşayanlar deriz.
Bunlar Aldananlardır.
Ama insanların bir kısmı da hoş kokulu bir buhar gibidir.
Dünyanın her yerine yayılmalarını, en küçük bir delikten bile geçip gitmelerini hiç bir güç engelleyemez. Yükseklere çıkıp, ileriyi görebilme ve her yerde yapılmasını gerekeni rahatça ve huzurla yapabilme özellikleriyle, bütün ruhları ferahlatan, bilinçleri ışıtan ki onlardır. Onların kendilerine duydukları güven ve inanç muhteşemdir. Ve onlar, insanlara geniş bir görüş açısıyla ilerleme gücü verirler. İnsanlar, eksiklik ve zaaflarını bu önderlerin desteğiyle aşabilirler.
Ve biz onlara kahraman, kâşif, rehber, öncü deriz.
Dünyayı yaşanılası kılan ve Aşkla dolduran ki onlardır.
Ve Onlar Aldanmayanlardır.

Aydın Mutlu Dinçoğul10906464_883171565068159_3463625906456487528_n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir